Може да сме хора с кофти чувство за хумор, чийто шеги са по-безсмислени и от участието на националния ни отбор по футбол в европейски и световни квалификации, но имаме големи сърца. Не е тайна, че Фейсбук е пълен с инициативи, но голяма част от тях са безумни от типа “Да полеем магнолиите на Б.Б”, “Да помогнем на пийняците да проходят” и тн. Има и такива, които заслужават своето внимание. Една от тях се казва “ДАРИ СТАРИТЕ СИ ОБУВКИ ЗА ТЕАТЪР АЗАРЯН! СТАНИ ЧАСТ ОТ НОВАТА СЦЕНА!” И ние сме с две ръце “ЗА”. Защото обичаме театъра, обичаме хората, които дават всичко, за да правят зрителите щастливи и обичаме да помагаме, когато има смисъл. А в случая има и то голям.
Другото, което ни прави впечатление, е че българите обикнаха социалния живот и излезнаха от сивите кутуйки, където доскоро седяха пред телевизора с ракия и салатка. Сега те карат колела, гледат театър, българско кино и изобщо показват далеч по-европейско мислене, което ни прави много щастливи.
И сега те молим да обърнеш внимание на тази инициатива, ако в килера ти се крие някой друг протрит чифт обувки, който вече не ти трябва.
Повече за инициавивата:
Театър Азарян към Националния дворец на културата (НДК) ще участва по оригинален начин в тазгодишното издание на фестивала “София диша” с тема “Музика и танц”.
На 30 август (неделя) на столичната улица “Оборище” всеки може да дари старите си обувки, които ще бъдат използвани при оформлението на интериора на фоайето към новата театрална зала.
Интересната идея е на Никола Тороманов – Фичо, който работи по сценографията и интериора на залата. Обувката не е избрана случайно – големият български режисьор Крикор Азарян e работил първо като обущар и винаги е акцентирал върху тази част от живота си.
В едно свое интервю Азарян казва: “Режисьор съм. Можех да бъда обущар или Бог знае какво”. Темата за обущаря беше негова любима и той често говореше за това, връщайки се към детството и началото на пътя си. Оттук дойде и идеята за символа на обувката. От една страна – това са много лични вещи, които всеки избира сам и по някакъв начин стават част от профила му. От друга страна – те са опорната точка на тялото, средството за движение, идеята за посоката, стабилността, следите, отпечатъците и цивилизационен етап, свързан с окултуряването. Избрах лична вещ, която е на пръв поглед малка и донякъде незабележима, но умножена и преекспонирана – се превръща в материал или тема за импровизация”, споделя авторът на идеята Фичо.
Всеки един чифт обувки ще бъде обработен по специален начин и ще бъде превърнат в част от дизайна, с което дарителите на практика стават част от новата театрална сцена на София с нещо лично. В нея ще има и обувки на известни български личности.
На 30 август на улица “Оборище” ще има шатра, в която ще можете да оставите обувки за театър Азарян и да попълните етикет с данните си.
Впоследствие инициативата за събиране на обувки продължава и през месец септември, където всеки желаещ ще може да дари своите стари обувки в стаята на дирекция “Театрално-сценични пространства”, откъм служебен вход А3 в сградата на НДК.