Време беше некой да анализира новата песен на Хазарта. Тя се нуждае от специално внимание, защото се оказва, че доста народ не я разбира. Нагърбихме се лично ние. Отвори и прочети, ще паднеш.
АКО ИСКАШ ДА НИ ИМА, БРАТО, ПОДКРЕПИ НИ КАТО СИ КУПИШ НОВАТА НИ СВЕЖА КНИГА
ЦЪКАЙ СМЕЛО!
“Добър вечер, дами и господа. Удобно ли е?
Един шансон за всички мои приятели…”
Така, още в първите изречения лирическият говорител поздравява аудиторията и задава риторичен въпрос. Следва употреба на лексикалната единица ШАНСОН, което можем да интерпретираме като препратка към здравата българо-френска дружба, все пак хората ни написаха споразумение със Северна Македония…
“Ще се постарая да бъда максимално кратък.
По начина на водене…”
Използван е професионалният език на парламентарния контрол, който винаги ни е карал да настръхваме от поетическо удоволствие.
“Супер аматьор между професионалисти,
всеки си намира квото търси.
Като си тръгнал на лов за вълци,
не забравяй и отровата за мишки.”
Анималистичното е силно застъпено, вълци, мишки, депутати – имаме низходяща градация на силата и характера. Отровата пък е елемент, свързан с отвъдното, тя е граничен артефакт на сеещия правосъдие. Тук е и метафора, разбира се, която е толкова дълбока, че чак бихме се удавили, ако се опитаме да нагазим в нея…
АКО ИСКАШ ДА НИ ИМА, БРАТО, ПОДКРЕПИ НИ КАТО СИ КУПИШ НОВАТА НИ СВЕЖА КНИГА
ЦЪКАЙ СМЕЛО!
“Остави бедняка да си избере лихвара,
май овцата пак е влюбена в месаря.
Сбъднах си мечтата да съм на заплата
и отвреме-навреме да гепя нещо от децата ти –
гепа кинти, гепа кинти…”
Виждаме отявлен опит за ирония от страна на лирическия герой. Само че депутатската ирония е най-невъзможната ирония на този свят. Трудно ни е да си представим депутат или политик, който не гепи кинти. Отбелязваме и повторението гепа кинти – то затвърждава впечатлението на всички нас – обикновените читатели, слушатели, избиратели. Да, вие депутатите гепите кинти.
“Целуни ръка на попа в оня манастир,
целуни ръката и на великия везир,
дай му два милиона да ни проектира язовир
и да пазиме етническия мир…”
Виждаме, че тук се намесва още един герой – вечен герой, чието име е забранено да се споменава у нас. Той е хидроинженер, до скоро имаше пристанище, тецове, мецове, кецове – изобилие от материални ценности, непреходни за политическите амбиции на везира.
“Виж кво, според мен за всичко
е виновен лично депутата Христо.
Кай честно побърка ли се?
Батко ненаяде се, но поне наспа ли се?
Продаде се…”
Антитезата е разгърната отново чрез ирония, но следва отвхърляне на направеното съждение.
Забележите иначе кадрите на припева – майка с деца на фона на шарена детска площадка на фона на панелка, изпуснат сладолед, един човек на улицата, има и таксиджия.
ЦЪКНИ ТУКА БАШ НА ТОЧНОТО ВРЕМЕ И ЩЕ ВИДИШ ЗА КОЕ ТОЧНО ПИШЕМ
Посланието ли? Ами, ако децата ни по панелките не гласуват за едни и същи негодни политици, те негодните политици няма да изядат този път сладоледа, а ще останат на улицата или ще станат таксиджии.
А? Добре ли е?
Продължаваме анализа на текста.
“Първата ми работа беше да вдигна бензина с лев.
Това за мен беше страшен кеф.
От тоя лев 70 ст. за мен,
а 30-те ги нося лично на Асен.”
Сега, математическата сметка в подчертано лирическата рап поема идва като интердисциплинарен подход – модерна работа, братя и сестри. Но подрастващите в Ютуб трябва да знаят и да смятат. 70 на 30 – има символика в тези цифри. Продължаваме промяната имаха 67 депутати в последния парламент. Плюс минус двама-трима отцепници от Слави… Стават 70. ДПС имаха 34 места, Пеевски заемаше четири банки, но отсъстваше, стават 30. Сега вече разбирате. 70 на 30.
“Знам няма как да бъда кратък
и да спомена нещо за гласа, който
лекува запек. Шефке, кефиш с тия твойте цайси,
заклевам се, при други обстоятелства… Сеш се…”
Така, в българския парламент има глас, който лекува констипация. Представете си какви депутати избираме – лековити, депутати лечители ви казвам. И то само с глас. То не са сливици, то не е чудо. Шефке, кефиш с тия цайси, казва лирическият герой. Какви откровени и честни думи се крият в това лирическо обръщение. Кои са другите обстоятелства ние не можем да знаем, но това е истината поезия – неподправена, мистериозна, разчитаща на недоизказаност…
“Копейка, каква е твоята прогноза?
Твоите хора ще си праснат ли четвърта доза?
Догодина обещавам да не те тормозя.
Дай ми 20 гласа да легализирам коза.
Знаем красива резиденция, знаем,
обичам възрожденци под наем.
Последно – кай честно, мон амур,
толкова ли е вкусен тоя руски шнур?
Този куплет намесва Костадин Костадинов от Възраждане в цялата картина, имаме дози, коз, руски шнур. Въобще това са консумативи, дето се вика, това се консумира явно от намесените лица, ако вярваме, разбира се, на този рап бард, когото слушаме. Следва най-тежката част…
“Ей бройлер, ше ти купя бойлер.
Нека ти помогна, стига с тая мизерия,
тва е една мистерия –
как успя да го поемеш едновременно
на Дългия и на Дебелия?”
Така, сексуалното е тема табу, тук обаче виждаме смелост и размах. От лириката разбираме, че част от възможностите на българските депутати са неизчерпаеми, щом могат такива неща.
Е, стига толкова поезия, време е да се върнем в грубата реалност, където ни очакват избори. Не е лошо всички ние да си припомним в този месец стихотворението на Ботев – „Патриот“.
Отворете, прочетете, разпознайте лицата от екрана.
Живи и здрави!
До нови срещи!
АКО ИСКАШ ДА НИ ИМА, БРАТО, ПОДКРЕПИ НИ КАТО СИ КУПИШ НОВАТА НИ СВЕЖА КНИГА
ЦЪКАЙ СМЕЛО!