in

Кристиано – най-новият член на “Клуб 550”

cristiano_ronaldo_3053936b
Само 5 дни, след като се завърна от контузия, Кристиано Роналдо се намести удобно в още две престижни класации. Португалският футболист вече е №1 по отбелязани голове от свободни удари в Шампионската лига. KR7 се разписа за „Реал“ срещу родния си отбор „Спортинг“ (Лисабон) при успеха на испанския колос с 2:1, прехвърляйки технично стената в „зелено“. По този начин Кристиано реализира 12-ия си гол от пряк свободен удар, с което задмина легендата на „Ювентус“ Алекс дел Пиеро (11).

Юношата на лисабонските „лъвове“ бе точен за 1:1 в 89-ата минута, а крайният резултат оформи Алваро Мората с глава в даденото от съдията 4-минутно продължение. Точен за гостите бе Сезар. По този начин носителят на Единайстата направи първия си подобен обрат в турнира, след като не бе постигал успех при изоставане в резултата само 60 секунди преди края на срещата (без да се броят мачове с продължения).
„Нашият отбор е способен на подобни неща – обясни философски Кристиано след двубоя. – Правили сме късни обрати и преди. Това е част от мистиката на този стадион, но ние, футболистите, трябва да приемем случилото се и като предупреждение.“
cristiano-ronaldo-free-kick-goal

Голът на Роналдо бе и негов 550-и официален в мъжкия футбол. Само 13 други играчи могат да се похвалят с подобно постижение в историята на най-великата игра. За статистиката, Кристиано има 5 гола за „Спортинг“, 118 за „Манчестър Юнайтед“, 366 за „Реал“ и други 61 с националната фланелка на Португалия.

Според официалната класация на Световната асоциация за футболна статистика (RSSSF) португалецът се нарежда на 9-о място във вечната класация с общо 568 гола, като в това число влизат и тези в приятелските мачове на международно равнище.
Пред него остават единствено бразилците Пеле, Ромарио, Тулио Маравиля, германците Уве Зелер и Герд Мюлер, унгарците Ференц Деак и Ференц Пушкаш и абсолютният лидер – австриецът Жозеф Бичан, чиито 805 попадения си остават ненадминати и до днес. Този рекорд легендата на „Славия“ (Прага) държи от далечната 1956 г.

Роналдо все пак има всички предпоставки да се намести в топ 6 още в средата на този сезон.